Minden a köhögésről
A köhögés típusától függetlenül: A köhögés mindig zavaró és kellemetlen!
A köhögésre van gyógynövény készítmény
Régi hagyomány alapján használnak a köhögés tüneteinek kezelésére gyógynövénykészítményeket, például kakukkfű vagy orvosi ziliz gyökér kivonatot.
A kakukkfűnek váladékoldó és spazmolítikus hatása van. Ezen túl, fokozza a bronchusok ciliáinak aktivitását, ezzel elősegíti a köpet kiürítését. Az orvosi ziliz gyökerében található poliszacharidok nyugtatják az irritált torkot, és ezáltal csökkentik a köhögési ingert.
A köhögés szakaszai
Általában véve a köhögésnek két típusa van: száraz köhögés és hurutos köhögés. A kétfajta köhögést nem mindig könnyű megkülönböztetni, és az átfedési időszakokban megkülönböztetésük még nehezebbé válik.
A száraz köhögés csiklandozó és ingerlő, az idegen részecskék, por vagy torokfertőzés által okozott torokirritáció miatt. Ilyen köhögés esetén nem képződik nyák vagy váladék. A száraz köhögést általában köhögéscsillapítókkal kezelik.
A hurutos (mellkasi) köhögés sajátossága a tüdőben képződő nyák vagy váladék. A köhögési reflex egy olyan mechanizmus, amely kiüríti az összes váladékot, hogy megtisztítsa a tüdőt. A mellkasi köhögést általában köptetőszerekkel kezelik.
A köhögés jellemző okai
A megfázást kétféle légúti fertőzés kísérheti:
- Felső légúti fertőzések, pl. nátha vagy orrmelléküreg-gyulladás
- Alsó légúti fertőzés, pl. hörghurut
Ezekben az esetekben a köhögés gyakran a felső és/vagy alsó légutak akut fertőzésének tünete, pl. a megfázást kíséri. Ezeket a fertőzéseket vírusok okozzák, és általában csak néhány napig, esetleg két hétig tartanak.
A köhögés mint tünet
A megfázáshoz társuló köhögés kezdetben száraz, irritáló, majd a nyákképződés révén hurutossá válik. - Mindegy, melyik típusról is van szó, a köhögés mindig zavaró, kellemetlen.
A köhögés a megfázás tipikus tünete, és különösen éjszaka lehet zavaró.
A köhögést nem némán tűrni, hanem megfelelően kezelni kell!